RDdřevo | Masivní nábytek do srubu, ale jinak.
2771
post-template-default,single,single-post,postid-2771,single-format-standard,ajax_leftright,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Masivní nábytek do srubu, ale jinak.

12 Říj Masivní nábytek do srubu, ale jinak.

Obrátil se na nás klient s plánem vybudovat penzion. Ale jinak, netradičně. Možností je více, jednou z cest je konstrukční řešení, další pak úprava stěn, celkové působení a styl srubu ve velké míře ovlivní i nábytek.

Ubytovací patro je srubové. Vodorovné a šikmé stropy jsou obloženy modřínovými nesámovanými deskami a palubkami, svislé příčky jsou konstrukční skladbou z masivních nosných rámů
a ekopanelů.

Pokoje sedmkrát jinak
Když se zakázka rozšířila i na vybavení pokojů nábytkem, oslovili jsme designéra. Od prvních schůzek se vize konečného provedení ubírala směrem k tomu, že nábytek ve srubu by měl být plnomasivní, ale provedený jinak, než bývá běžné. Prostě také srubový, fortelný. Od interiérových dveří přes zádveří na odkládání šatstva, koupelnu až po vlastní pokoj. Pokaždé jiná dispozice, jiné barevné řešení, sedmkrát jinak. Vznikly skici, zákazník návrhy odsouhlasil a ostatní bylo na nás.

Celá fáze přípravy výroby vycházela již od prvního pracovního sezení z odlišně pojatého postupu výroby. Nábytek měl vytvářet dojem, že je vyroben z masivních kmenů a silných větví, které jsou doplněny spárovkou. Opak je pravdou. U takového postupu bychom nedokázali eliminovat přirozený pohyb masivního materiálu při sesychání, následovaly by praskliny, kroucení a ruku v ruce s tím nestabilita výrobků.

Masiv v každém ohledu
Naši zaměstnanci se proto museli vypořádat s tradičním zpracováním a netradičním opracováním masivního materiálu. To, co by mohlo být téměř dokončeným výrobkem, dostávalo tvary a výsledný povrch v opačném postupu, vracejícím se téměř zpět ke kulatině na pile. Vznikla jednolůžka, dvojlůžka s plnými čely za hlavou a otevřenými v nohách. Bočnice tvarované do krajin klád se začepovanými spoji. Masivní postel, masivní materiál, masivní vzhled vyžaduje masivní pevnost a tvarovou stálost. Stejný postup byl při výrobě ostatního inventáře – nočního stolku, taburetu, psacího stolku či otevřených polic pro koupelnu.
Jedinou výjimkou jsou podstavné špalky pod umývadla – zde se jedná o plnohodnotnou kulatinu. Podařilo se nám vyřešit umístění u srubové stěny a zajistit instalace odpadu a přívodu vody tak, abychom nekomplikovali práci instalatérovi. Sestavu nábytku koupelen doplňují zrcadla s osvětlením a odkladní plochou uvnitř rámu zrcadla.

Aby byla koncepce pokojů kompletní, instalovali jsme mezi každý pokoj a zádveří dveřní křídlo s atypickým, kyvným pantem, který je funkční v obou směrech pohybu dveří a zároveň je samozavírací bez pružiny. Výplní mezi deskami je sklo CONEX-opál. Dveře tvoří optickou barieru ze směru přímého pohledu z chodby penzionu do pokoje. Světelné rampy, podvěšené pod stropem, zajišťují měkké, rozptýlené nasvětlení pokoje a zádveří. Interiérové dveře mají rám s neosámovanou vnitřní hranou. Povrch je kartáčovaný s probarveným olejovým nátěrem. Na povrchovou úpravu veškerého nábytku jsou použity olejovosky.

Související realizaci „Je libo barevné ubytování ve srubu“ si prohlédněte zde →