RDdřevo | Nevšední kuchyně ve srubu na konci cesty
2980
post-template-default,single,single-post,postid-2980,single-format-standard,ajax_leftright,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Nevšední kuchyně ve srubu na konci cesty

31 Led Nevšední kuchyně ve srubu na konci cesty

Jižní Čechy, vodní nádrž, okolní příroda a na konci nenápadné cesty srub. Stejně, jako majitelé věděli, co očekávají od místa a domu, zcela jasnou představu měli také o nábytkovém vybavení kuchyně a jídelny. Sporák na dřevo již stál a ostatní mělo teprve vzniknout.

Návrh dispozice kuchyně určovala okna. Dřez měl být pod oknem
s výhledem na příjezdovou cestu, u druhého okna bylo vyčleněno místo na pracovní a odkládací stolek v dosahu sporáku. Kartáčovaný povrch ploch byl už v po-čátečním zadání, surové zpracování stolu a židlí s lavicí taktéž. Zvolený odstín ploch
je kombinací dvou barev, zpracovaných vytíráním, a broušením kartáčovaného povrchu. Připravili jsme zákazníkovi několik vzorků, z nichž bylo vybráno světlý tón, abychom prosvětlili místnost kuchyně. Odstín jsme doplnili mořeným dubem, který společně
s deskou respektuje zabarvení stěn. Výsledkem je sice kuchyně ve srubu, se sporákem na dřevo, ale jinak plnohodnotně vybavená vším dnes běžným.
Jistým odlehčením čelních ploch jsou dvě zásuvky se sníženým, otevřeným čelem. Stejně odlehčena je konstrukce spodní skříňky pod ostrůvkem. Přesah odkládací desky ostrůvku umožňuje přisednutí ze dvou stran. Tím se využití rozšiřuje pro příležitostné stolování. Hambálkový rošt nad ostrůvkem není jen formální dekorací, ale plní i funkci rampy s osvětlením.
Na sporák navazuje otevřená, rohová skříňka na dřevo, na záložní plechy do pečící trouby a držáky na utěrky, na stěně je pak policový panel pro nezbytné koření, které chtěla mít paní majitelka po ruce. I zde pokračuje dvojí kombinace materiálů a povrchů. Úchytka je kůží obšitý ocelový odlitek, přinášející do vzhledu srubové kuchyně noblesu.

Jídelně dominuje „festovní“ stůl se židlemi a lavicí. Opracování patřilo do jiné kategorie práce s masivem. Mezi běžné postupy spadala příprava polotovarů. Následovala práce s hoblíkem „uběrákem“, dlátem a rotačním kartáčem. I v tomto případě byl zákazník tím, kdo si strukturu povrchu odsouhlasil a přebíral. Stejný postup provázel zhotovení lavice a židlí. Broušená kůže je stejnou noblesní tečkou, jako úchytky v kuchyni.

Standardní spotřebiče pro kuchyni v originálním kabátě, doplněné o klasický sporák na dřevo. V podzimním a v zimním období současně pomáhá vytápět místnost srubu, atmosféru vaření navíc provází příjemné praskání hořícího dřeva.

Související realizace:
„Masivní stavba – masivní nábytek“ si prohlédněte zde →
„Rustikální kuchyň aneb jak se peče v troubě na dřevo“ si prohlédněte zde →