RDdřevo | Nízkonákladový malometrážní rekreační dům
7327
post-template-default,single,single-post,postid-7327,single-format-standard,ajax_leftright,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Nízkonákladový malometrážní rekreační dům

18 Zář Nízkonákladový malometrážní rekreační dům

Tentokrát bychom Vám rádi představili jinou dřevostavbu. U tohoto víkendového domu vytvářejí venkovní pohledy dojem, že na spodní stavbu je posazena horní část se sedlovou střechou s mírnějším sklonem. Pocit podtrhuje fakt, že dřevěný obklad fasády horní přesahuje fasádu spodní.

Ale popořádku. Vstupní dveře jsou součástí jistého krčku, který dispozicí vystupuje z pravidelného půdorysu zbytku domu. U levého rohu je okno WC, na pravé straně vstupních dveří, okno koupelny. Za rohem krčku je v horní dispozici obkladu fasády druhé okno do koupelny.

Pravý štít má dvě svisle podélná okna v přízemí. Ve stejných, svislých osách pak menší okna. Spodní jsou doplněna okenicemi pro zabezpečení skel oken v době nepřítomnosti.

Pokud  obcházíme dům proti směru hodinových ručiček, tak stojíme před stěnou s prostorným HS portálem, který zároveň plní výstup na navazující terasu. Zbývající plochy dávají vyznít kráse dřevěné fasády. Abychom opět ochránili skleněnou plochu, tak část terasy, velikosti HS portálu, je osazena v rámu, na masivních pantech s možností vyzvednutí do svislé polohy. Tímto způsobem je vytvořena masivní „mříž“ zamezující přístupu k oknu. Při spuštění je protilehlá hrana sklopné terasy podepřena na pevných patkách.

A dostáváme se k dalšímu štítu. I zde jsou dvě svisle podélná okna s okenicemi. Jedno do kuchyně, druhé, užší, do šatny domu. Také zde je v ose okna kuchyně horní okno, a v pravé ose kraje okna šatny je pravá hrana okna. Rozměry levého i pravého horního okna jsou shodné. Obě jsou součástí horních ložnic.

Nyní Vás zveme na prohlídku interiérů. Pojďme dovnitř. Vstupní zádveří je odděleno od obytných prostorů posuvnými dveřmi. Za nimi je malá, ale plnohodnotná šatna se sestavou skříní pod strop šatny. Na vstupní stěně do šatny jsou otvíravé dveře do WC. Po pravé straně, při vstupu do obytné místnosti, jsou další dveře do koupelny. Ta má umývadlo naproti dveřím, a vlevo sprchový kout. Strop koupelny tvoří konstrukce krovu s podbitím. Díky tomu byla možnost osadit horní okno nad sprchový kout. Otevírání je řešené pákovým, táhlovým mechanismem. Docela netypické, ale proč ne?

Stejný efekt otevřeného prostoru je nad plochou obytné místnosti. Ten je přes obě patra. Z konstrukčních i dekorativně zamýšlených důvodů jsou do skladby přiznaného krovu osazeny ondřejské kříže. Sestava čtyř oken plní funkci prosvětlení prostoru společně s prostorným HS portálem. V rohu domu, naproti vstupu ze šatny, jsou zamýšlena krbová kamna s výměníkem pro ohřev TUV.

Vlevo od HS portálu vstupujeme do otevřené kuchyně. Skromná linka nabízí dřez i malou, varnou desku. Podstavná chladnička má své místo nestandardně pod atypickým, rozkládacím stolem. Zde uvažujeme možnost sezení čtyř strávníků.

A pojďme se podívat na zvýšené ložnice, které se nacházejí nad šatnou a kuchyní s jídelnou. Přístup je po žebříku na stěně mezi šatnou a kuchyní. Možnost mírného odsunutí do obytného prostoru usnadní výstup k ložnicím. Madlo je samozřejmostí.

Jsme nahoře, proti nám, dělící příčka, která je vzdálena od hrany podlahy ložnic tak, aby byl pohodlný přístup do pravé, nebo levé ložnice. Ty jsou otevřeny do obytného prostoru. Zábrana proti nechtěnému pádu je řešena masivními hranoly mezi hranou podlahy a stropem. I zde jsou v konstrukci krovu, nad každou ložnicí, ondřejské kříže.

Z menší ložnice je vstup do technické místnosti nad zádveřím a WC. Vytvořený prostor je určen pro zásobník TUV.

Pro doplnění; mechanismus zvedání plochy terasy / mříže / by mohl být pohledově přiznán nad HS portálem. Ale to je na zvážení konkrétního zákazníka.

Plochy jednotlivých částí obytného prostoru jsou na výkresové dokumentaci.

Děkujeme za Váš čas, který jste věnovali prohlídce, a budeme se těšit na osobní jednání a upřesnění konkrétních detailů. Ty vytvoří z každého domu originál.

Budete vítáni. Vaše RD dřevo.