RDdřevo | SCHODY A ZÁBRADLÍ
5042
post-template,post-template-full-width-post,post-template-full-width-post-php,single,single-post,postid-5042,single-format-standard,ajax_leftright,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

SCHODY A ZÁBRADLÍ


Hlavní dominanta prostoru sjednocuje interiér s okolním prostředím.

Provádíme všechny etapy od posouzení prostoru, návrh, výrobní dokumentaci až po následnou výrobu a montáž.

 

 

REALIZACE = ZAMĚŘENÍ PROSTORU -> VÝKRESOVÁ DOKUMENTACE -> 3D MODEL PRO SCHVÁLENÍ ZÁKAZNÍKA -> ÚPRAVY DLE ZÁKAZNÍKA -> VÝROBA NA CNC OBRÁBĚCÍM CENTRU -> RUČNÍ SESTAVENÍ NA DÍLNĚ -> ROZEBRÁNÍ A POVRCHOVÁ ÚPRAVA -> MONTÁŽ V MÍSTĚ REALIZACE

Používáme materiál z období vegetativního klidu (zimní těžba).

Sušíme ve vlastních sušících komorách. Individuální výběr materiálu pro každou zakázku. Můžeme tak ovlivnit například sukovitost, zabarvení i průběh letokruhů.

Různé dřeviny v závislosti na požadavcích zákazníka. Smrk, borovice, modřín, habr, dub, buk a další.

Doporučujeme kartáčování povrchu před aplikací nátěru. Především u měkkých dřevin kartáčování zanechá materiál odolnější.

Jednotlivé prvky schodiště lze doplnit ozdobným frézováním, osvětlovacími tělesy, doplňkovými materiály.

 Schodnice

Nejčastějším typem schodiště je schodnicové schodiště. Pro tento typ platí přenos zatížení pomocí schodnice. Rozlišujeme dva základních typu schodnic: zadlabaná a vyřezávaná. Používáme i jejich kombinace v rámci jednoho schodiště. Schodnice vyrábíme v tloušťce 60 mm z vysoce kvalitní dřevěné spárovky nebo vícevrstvé masivní desky.

Zadlabané schody 

Konstrukci zadlabaných schodů tvoří dvě boční schodnice, ve kterých jsou osazeny a zajištěny stupnice. Všechny stupnice tohoto schodiště z obou stran mají čepy, které umožnují dokonalé spojení se schodnicí, na které jsou předem vyfrézovány otvory (tzv. dlaby). Některé spoje mohou být pojištěny vruty. Pokud je požadavek na uzavření prostoru pod schodištěm, jsou stupně propojeny podstupnicemi.

Vyřezávané schody

Schodnice je umístěna pod stupnicemi. Jednotlivé stupnice leží na horní vodorovné části schodnice a přesahují do stran. Stupně se upevňují pomocí dřevěných kolíků. Tvar schodnice kopíruje výšky a délky stupňů a tím vytváří zubatý vzhled. Pokud zákazník má požadavek na uzavření prostoru pod schodištěm, je možné i tento typ schodiště doplnit podstupnicemi. Pokud je tento typ umístěn u stěny, je nutno spoj mezi zdí a schody vymezit lištami.

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Stupnice

Je vrchní část schodišťového stupně, na kterou uživatelé našlapují. Stupnice vyrábíme z masivní dřevěné spárovky nebo vícevrstvé masivní desky o tloušťce 44 mm. Dokážeme vyrobit stupně rovné, šikmé i nepravidelného tvaru. Hrany stupnic by neměly být příliš ostré, ale nesmí opracování hran způsobit uklouznutí při užívaní.

 

Podestové zábradlí

Realizujeme podestové zábradlí i zábradlí na galerii jako součást schodiště nebo samostatný výrobek. Zábradlí nese funkci ochranného elementu kolem schodišťového otvoru. Výška zábradlí je standardně normovaná, ale lze ji dle požadavků upravit. Doporučujeme výrobu zábradlí se stejným designem, jako u schodišťové zábradlí.

OBKLADOVÉ SCHODIŠTĚ

Jako doplňkový sortiment nabízíme i samostatnou výrobu stupnic a podstupnic pro kompletní obložení betonového schodiště nebo kovové konstrukce. Dřevěné elementy kopírují tvar schodišťového skeletu. Stupnice jsou vyrobeny z 44 mm silného masivního materiálu. Podstupnice standardně vyrábíme v tloušťce 20 mm. Tento typ schodu lze doplnit zábradlím, sloupky nebo madly. Volba dřeva pro obložení schodiště je velice důležitá. Doporučujeme použití tvrdý dřeviny a měkkých dřevin s kartáčovaným povrchem, kvůli dlouhé životnosti a mimořádné odolnosti proti promáčknutí, poškrábání a oděru.

EXTERIÉROVÉ SCHODY

Konstrukčně jsou exteriérové masivní schody velice podobné interiérovým schodům. Jednotlivé díly exteriérových schodů jsou oproti interiéru bytelnější a stupnice provádíme často se speciálními frézovanými otvory pro odvod vody. Veškeré schody jsou konstruovány tak, aby docházelo k odvádění vody a nečistot ze všech částí, které jsou k tomu uzpůsobeny. Tak schody zůstávají čisté a suché . Ve většině případů vyrábíme exteriérové schody bez podstupnic. Dřevěné prvky se nikdy nedotýkají země a při montáži jsou ukotveny pomocí závitových tyčí do betonových patek nebo venkovní dlažby.

SCHODY SRUBOVÉ

Speciální typ schodiště, který nabízíme pro sroubené, roubené stavby a dřevostavby. Na rozdíl od klasických schodů se snažíme zachovat přírodní tvary dřeva, které jsou dokonale sladěny se stylovým interiérem. Velice důležité při montáži schodů do srubů je počítat se sedáním stavby, proto kotvíme schody pomocí závitových tyči do podlahy. Tyto tyče se společně se stavbou postupně povolují, aby umožnily stavbě správné sesednutí. Schody budou vždy doplněny o speciální schůdek, který po ukončení sedaní stavby lze jednoduše odebrat.

MLYNÁŘSKÉ SCHODY

Speciální typ zadlabaného schodiště, který je určen pro překonání velkého výškového rozdílu na malé půdorysné délce. Mlynářské schody lze vyrobit z různých druhů dřeva, nejčastěji používáme smrk nebo borovici, ale výjimkou nejsou ani tvrdé dřeviny. Vhodná je i úprava povrchu kartáčováním. Schodiště je velice strmé, proto vyrábíme speciálně upravené stupnice umožňující snadnější pohyb po schodišti. Mlynářské schody vyrábíme bez podstupnic, madlo osazujeme na schodnice z jedné nebo obou stran.

NÁBYTKOVÉ SCHODY

Tyto speciální schody jsou vhodné do malých prostorů jako jsou například garsoniéry, dětské pokoje, ložnice nebo salónky. Prostor pod schody lze využít jako úložný prostor a zároveň uspoří místo. Jedná se o součást nábytku, kde dbáme na vysokou nosnost a stabilitu.

zábradlí

Jednou z nejdůležitějších součástí schodiště je zábradlí, které chrání osoby proti pádu. Zároveň je velmi výrazným designovým prvkem, který dodává schodiště individuální vzhled. Konstrukce zábradlí navrhujeme dle platných norem. Preferujeme výrobu celodřevěného zábradlí, ale nebráníme se i jiným alternativám. Například nerezové, kovové, se sklem, popř. v jejich kombinacích. Standardně součástí dřevěného zábradlí jsou sloupky, madla, příčle a výplně zábradlí.

 

sloupky


Sloupky jsou nosnými prvky, které spojují jednotlivé schodnice a zábradlí mezi sebou. Ve většině případů jsou umístěny na nástupu, výstupu schodišťových ramen popřípadě na galerii. Sloupky vyrábíme z masivního dřeva v profilu 75 x 75 mm. Design dřevěných sloupků je velice rozmanitý, prvky mohou mít moderní hladký vzhled nebo složité rustikální tvary. Zakončení sloupků lze volit z mnoha variant, vzhled dokážeme přizpůsobit přání zákazníka.

 

 nejčastější varianty ukončení sloupků

 výplně zábradlí


Výplň zábradlí u schodišť může být plná, tyčová, sloupková, mřížová apod. Z bezpečnostních důvodu nedoporučujeme zábradlí vodorovné, aby nedocházelo ke šplhání dětí. zábradlí může být z různých materiálů: dřevěné, nerezové, skleněné, také vyrábíme zábradlí s použitím kombinací různých materiálů.

 příčle (šprušle)


Jedná se o tyčovou nebo sloupkovou výplň zábradlí. Příčle mohou mít masivnější hranaté tvary v hladkém nebo frézovaném provedení. Příčle předávají celkový vzhled schodiště od moderního přes rustikální až po historizující design.
Nejběžnější rozměr příčlí má průřez 44 x 44 mm.

 madla

Madlo je nedílnou součástí, které je umístěno na vrchní části zábradlí nebo je připevněno ke zdi pomocí speciálních držáků. Výška zábradlí je určena dle norem, ale dle požadavků lze upravit. Vyrábíme masivní celodřevěná madla se standardní tloušťkou 60 mm (lze vyrobit i individuální rozměr i design). U dřevěných madel lze použít mnoho tvarů. Madla můžeme doplnit integrovaným LED osvětlením, taktéž elementy z jiných materiálů.

 

 

POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Povrchovou úpravu vždy provádíme ekologicky ze zdravotně nezávadnými látkami vhodnými pro použití v interiérech.

Kartáčování

Kartáčování dřeva spočívá v mechanickém odstranění měkké části dřeva. Tento proces zvýrazňuje texturu dřeva na celé ploše a přibližuje vlastnosti měkkých dřevin k vlastnostem dřevin tvrdých. Po kartáčovaní aplikujeme vhodný nátěr.

Olejové mořidlo OSMO

Na přání zákazníka dokážeme upravit přirozený odstín dřeva pomocí olejových mořidel na přání zákazníka. Osmo olejové mořidlo zajišťuje intenzivní barevné tónování dřeva. Pro zvýšení životnosti povrchové úpravy používáme kombinace olejového mořidla s bezbarvým Osmo tvrdým voskovým olejem.

Tvrdý voskový olej OSMO

Povrchová úprava na bázi obnovitelných surovin. Voskový olej vytvoří prodyšný povrch, který je zároveň velice odolný vůči vodním skvrnám, poškrabání i mechanickému poškození. Povrchová úprava má různé stupně lesku, také muže být bezbarvá, transparentní nebo nabízí efekt běleného dřeva.

Sayerlack

Používáme polyuretanový bezbarvý lak, který je velice odolný proti mechanickému poškození a má dlouhou životnost. Lak je vodovzdorný a povrch pak je velice snadno udržovatelný. Polyuretanový lak dokonale zvýrazňuje přirozenou barvu dřeva. Na požadavek zákazníka lze provést i moření ředidlovými nebo vodou ředitelnými mořidly do požadovaného odstínu před samotnou aplikací laku.