RDdřevo | SCHODY A ZÁBRADLÍ
5042
post-template,post-template-full-width-post,post-template-full-width-post-php,single,single-post,postid-5042,single-format-gallery,ajax_leftright,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

SCHODY A ZÁBRADLÍ

14 Srp SCHODY A ZÁBRADLÍ


Schodiště je konstrukčním prvkem a také jednou z hlavních dominant prostoru.

Provádíme všechny etapy od návrhu až po výrobní dokumentaci, následnou výrobu a montáž.

Součástí je zaměření a posouzení schodišťového prostoru.

Schody vyrábíme tak, aby tvořily sjednocený celek s okolním prostředím.

 

REALIZACE = ZAMĚŘENÍ PROSTORU -> VÝKRESOVÁ DOKUMENTACE -> 3D MODEL PRO SCHVÁLENÍ ZÁKAZNÍKA -> ÚPRAVY DLE ZÁKAZNÍKA -> VÝROBA NA CNC OBRÁBĚCÍM CENTRU -> RUČNÍ SESTAVENÍ NA DÍLNĚ -> ROZEBRÁNÍ A POVRCHOVÁ ÚPRAVA -> MONTÁŽ V MÍSTĚ REALIZACE

Používáme materiál z období vegetativního klidu (zimní těžba).

Veškerý materiál sušíme ve vlastních sušících komorách. Pro každou zakázku provádíme speciální výběr materiálu. Můžeme tak ovlivnit požadovaný povrch výsledného produktu jako je například sukovitost, zabarvení i průběh letokruhů.

Pro výrobu používáme různé dřeviny v závislosti na požadavcích zákazníka. Smrk, borovice, dub, buk, modřín (ideální pro venkovní prostředí), habr.

Doporučujeme kartáčování povrchu před aplikací nátěru. Především u měkkých dřevin kartáčování zanechá materiál odolnější proti poškrábání a méně náchylný na poškození, podobně jak je tomu u tvrdých dřevin.

Preferujeme výrobu masivních celodřevěných schodů, ale realizujeme i obkládané schody s kombinací materiálů kov-dřevo, beton-dřevo.

Jednotlivé prvky schodiště lze doplnit ozdobným frézováním, osvětlovacími tělesy, doplňkovými materiály – sklo, kov, keramika.

Tvary schodiště
• Přímočaré – s přímými rameny (1x zalomené, 2x zalomené)
• Točité – se zakřivenými rameny
• Smíšenočaré – se smíšenými rameny (lomené do tvaru L, U)
Možno začlenit různé druhy podest

 Schodnice
Nejčastějším typem schodiště je schodnicové schodiště. Pro tento typ platí přenos zatížení pomoci schodnice. Schodnice je šikmo uložená konstrukce nesoucí jednotlivé stupně. Rozlišujeme dva základních typu schodnic: zadlabaná a vyřezávaná. Používáme i jejich kombinace v rámci jednoho schodiště. Schodnice vyrábíme v tloušťce 60 mm z vysoce kvalitní dřevěné spárovky nebo vícevrstvé masivní desky.

Zadlabané schody
Konstrukci zadlabaných schodů tvoří dvě boční schodnice, ve kterých jsou osazeny a zajištěny stupnice. Všechny stupnice tohoto schodiště z obou stran mají čepy, které umožnují dokonalé spojení se schodnicí, na které jsou předem vyfrézované otvory (tzv. dlaby). Některé spoje mohou být pojištěny vruty. Pokud je požadavek na uzavření prostoru pod schodištěm, jsou stupně propojeny podstupnicemi.

Vyřezávané schody
Schodnice je umístěna pod stupnicemi. Jednotlivé stupnice leží na horní vodorovné části schodnice a přesahuje do stran. Stupně se upevňují pomocí dřevěných kolíků. Tvar schodnice kopíruje výšky a délky stupňů a tím vytváří zubatý vzhled. Pokud zákazník má požadavek na uzavření prostoru pod schodištěm, je možné i tento typ schodiště doplnit podstupnicemi. Pokud je tento typ umístěn u stěny, je nutno spoj mezi zdí a schody vymezit lištami.

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stupnice
Je vrchní část schodišťového stupně, na kterou uživatelé našlapují. Stupnice vyrábíme z masivní dřevěné spárovky nebo vícevrstvé masivní desky o tloušťce 44 mm. Dokážeme vyrobit stupně rovné, šikmé a nepravidelného tvaru. Hrany stupnic by neměly být příliš ostré, ale nesmí opracování hran způsobit uklouznutí při užívaní.

Zábradlí
Jednou z nejdůležitějších součástí schodiště je zábradlí, které chrání osoby proti pádu. Zároveň je velmi výrazným designovým prvkem, který dodává schodiště individuální vzhled.Konstrukce zábradlí navrhujeme dle platných norem. Preferujeme výrobu celodřevěného zábradlí, ale nebráníme se i jiným alternativám. Například nerezové, kovové se sklem, popř. v jejich kombinacích. Standardně součástí dřevěného zábradlí jsou sloupky, madla, příčle a výplně zábradlí.

Sloupky
Sloupky jsou nosnými prvky, které spojují jednotlivé schodnice a zábradlí mezi sebou. Ve většině případů jsou umístěné na nástupu, výstupu schodišťových ramen popřípadě na galerie. Sloupky vyrábíme z masivního dřeva v profilu 75 x 75 mm. Design dřevěných sloupků je velice rozmanitý, prvky mohou mít moderní hladký vzhled nebo složité rustikální tvary. Zakončení sloupku lze volit z mnoha variant, vzhled dokážeme přizpůsobit přání zákazníka.

Nejčastější varianty ukončení sloupků

Výplně zábradlí
Výplň zábradlí u schodišť může být plná nebo tyčová, sloupková, mřížová apod. Z bezpečnostních důvodu nedoporučujeme zábradlí vodorovné, aby nedocházelo ke šplhání dětí. zábradlí může být z různých materiálu: dřevěné, nerezové nebo skleněné, také vyrábíme zábradlí s použitím kombinací různých materiálů.

Příčle (šprušle)
Jedná se o tyčovou nebo sloupkovou výplň zábradlí. Příčle mohou mít masivnější hranaté tvary v hladkém nebo frézovaném provedení. Příčle předávají celkový vzhled schodiště od historizujícího přes rustikální až po moderní design.
Nejběžnější rozměr příčlí má průřez 44 x 44 mm.

Madla
Madlo je nedílnou součástí, které je umístěno na vrchní části zábradlí nebo je připevněno ke zdi pomocí speciálních držáků. Výška zábradlí je určena dle norem, ale dle požadavků lze upravit. Vyrábíme masivní celodřevěná madla se standardní tloušťkou 60 mm (lze vyrobit i individuální rozměr i design). U dřevěných madel lze použít mnoho tvarů. Madla můžeme doplnit integrovaným LED osvětlením, taktéž elementy z jiných materiálů.

Podestové zábradlí
Realizujeme podestové zábradlí i zábradlí na galerii jako součást schodiště nebo samostatný výrobek. Zábradlí nese funkci ochranného elementu kolem schodišťového otvoru. Provedení jsou stejná jak u schodišťového zábradlí. Výška zábradlí je standardně normovaná, ale lze ji dle požadavků upravit. Doporučujeme výrobu zábradlí se stejným designem, jako u schodišťové zábradlí.

OBKLADOVÁ SCHODIŠTĚ
Jako doplňkový sortiment nabízíme i samostatnou výrobu stupnic a podstupnic pro kompletní obložení betonového schodiště, nebo kovové konstrukce. Dřevěné elementy kopírují tvar schodišťového skeletu. Stupnice jsou vyrobeny z 44 mm silného masivního materiálu. Podstupnice standardně vyrábíme v tloušťce 20 mm. Tento typ schodu lze doplnit zábradlím, sloupky nebo madly. Volba dřeva pro obložení schodiště je velice důležitá. Doporučujeme použití tvrdý dřeviny a měkkých dřevin s kartáčovaným povrchem, kvůli dlouhé životnosti a mimořádné odolnosti proti promáčknutí, poškrábání a oděru.

EXTERIÉROVÉ SCHODY
Konstrukčně jsou exteriérové masivní schody velice podobné interiérovým schodům. Jednotlivé díly exteriérových schodu jsou oproti interiéru bytelnější a stupnice provádíme často se speciálními frézovanými otvory pro odvod vody. Veškeré schody jsou konstruovány tak, aby docházelo k odvádění vody a nečistot ze všech částí, které jsou k tomu uzpůsobeny. Tak schody zůstávají čisté a suché . Ve většině případu vyrábíme exteriérové schody bez podstupnic. Dřevěné prvky se nikdy nedotýkají zemně a při montáži jsou ukotveny pomocí závitových tyčí do betonových patek nebo venkovního podlahového povrchu.

SCHODY SRUBOVÉ
Speciální typ schodiště, který nabízíme pro sroubené a roubené stavby a také pro dřevostavby. Na rozdíl od klasických schodů se snažíme zachovat přírodní tvary dřeva, které jsou dokonale sladěny se stylovým interiérem. Velice důležité při montáži schodů do srubu je počítat se sedáním stavby, proto kotvíme schody pomocí závitových tyči do podlahy. Tyto tyče se společně se stavbou postupně povolují, aby umožnily stavbě správné sesednutí. Schody budou vždy doplněny o speciální schůdek, který po ukončení sedaní stavby lze jednoduše odebrat.

MLYNÁŘSKÉ SCHODY
Speciální typ zadlabaného schodiště, který určen pro překonání velkého výškového rozdílu na malé půdorysné délce. Mlynářské schody lze vyrobit z různých druhu dřeva, nejčastěji používáme smrk nebo borovici, ale výjimkou nejsou ani tvrdé dřeviny. Vhodná je i úprava povrchu kartáčováním. Schodiště je velice strmé, proto vyrábíme speciálně upravené stupnice umožňující snadnější pohyb po schodišti. Mlynářské schody vyrábíme bez podstupnic, madlo osazujeme na schodnice z jedné nebo obou stran.

NÁBYTKOVÉ SCHODY
Tyto speciální schody jsou vhodné do malých prostorů jako jsou například garsoniéry, dětské pokoje, ložnice nebo salonky. Prostor pod schody lze využít jako úložný prostor a zároveň uspoří místo. jedná se o součást nábytku, kde dbáme na vysokou nosnost a stabilitu.

POVRCHOVÁ ÚPRAVA:
Povrchovou úpravu vždy provádíme ekologicky se zdravotně nezávadnými látkami vhodnými pro použití v interiérech.
Kartáčování
Kartáčování dřeva spočívá v mechanickém odstranění měkké části dřeva. Tento proces zvýrazňuje texturu dřeva na celé ploše a dává měkkým dřevinám vlastnosti dřevin tvrdých. Po kartáčovaní aplikujeme vhodný nátěr.

Olejové mořidlo OSMO
Na přání zákazníka dokážeme upravit přirozený odstín dřeva pomocí olejových mořidel na přání zákazníka. Osmo olejové mořidlo zajišťuje intenzivní barevné tónování dřeva. Pro zvýšení životnosti povrchové úpravy používáme kombinace olejového mořidla s bezbarvým Osmo tvrdým voskovým olejem.

Tvrdý voskový olej OSMO

Povrchová úprava na bázi obnovitelných surovin. Voskový olej vytvoří prodyšný povrch, který je zároveň velice odolný vůči vodním skvrnám, poškrabání i mechanickému poškození. Povrchová úprava má různé stupně lesku, také muže být bezbarvá, transparentní nebo nabízí efekt běleného dřeva.

Sayerlack

Používáme polyuretanový bezbarvý lak, který je velice odolný proti mechanickému poškození a má dlouhou životnost. Lak je vodovzdorný a povrch pak je velice snadno udržovatelný. Polyuretanový lak dokonale zvýrazňuje přirozenou barvu dřeva. Na požadavek zákazníka lze provést i moření ředidlovými nebo vodou ředitelnými mořidly do požadovaného odstínu před samotnou aplikací laku.