RDdřevo | Stodola hrázděná, podsklepená, víceúčelová, zateplená s oboustranným prkenným opláštěním
3145
post-template-default,single,single-post,postid-3145,single-format-standard,ajax_leftright,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Stodola hrázděná, podsklepená, víceúčelová, zateplená s oboustranným prkenným opláštěním

16 Pro Stodola hrázděná, podsklepená, víceúčelová, zateplená s oboustranným prkenným opláštěním

Konstrukce postavená z jednotlivých, do sebe čepovaných trámů, s tepelnou izolací a oboustranným opláštěním sámovanými prkny.

 

Konstrukce stodoly.
Další víceúčelovou, provozní budovou, která bude plnit požadavky klienta, je stodola. Abychom ctili přírodní materiál konstrukce a přitom nevytvářeli další srub, tak jsme zvolili difuzně otevřenou konstrukční stavbu, která bude oboustranně opláštěna palubovkou. Oba štíty i boční stěny jsou identické. Zjednodušila se příprava a zpracování na pile a také práce tesařů na stavbě. Vlastní skládání bylo prováděno v horizontální poloze. U štítových dílů jistily konstrukci při manipulaci a usazování přířezy dřevoštěpkových desek. Ty budou tvořit jednu z vrstev konstrukce pláště stodoly. Zaúhlování a precizní usazení bylo samozřejmostí.

 

Čtyři stěny stodoly.
Celý postup prací byl pod tlakem ročního období, počasí a délky dne. Skládáním celých stěn za pomoci jeřábu bylo souhrou precizní práce tesařů a jeřábníka. Přestože je konstrukce šroubovaná, tak opatrnost při manipulaci a usazování je nezbytností.

 

Krov s ondřejskými kříži.
Při skládání a usazování střešní konstrukce jsme se rozhodli pro řešení s použitím ondřejských křížů. Podařilo se vyřešit zavětrování a odlehčila se konstrukce z pohledu budoucího interiéru. Další svázání krovu zajistíme ocelovými táhly. Záměrem konečného vyznění je, abychom přiznali řemeslný detail. Konstrukce krovu bude s nadkrokevní izolaci. Na pohledové konstrukce je použita hoblovaná jedle.

 

Záklop střechy stodoly.

 

Zazimovaná stodola.
Zakrytím střechy nekončila práce na zazimování. Vnitřní stěny máme obložené dřevoštěpkovou deskou, na kterou bude osazován podkladní rošt a konečnou, pohledovou plochu vytvoříme z nasivních, palubnových desek. Vynechaná místa jsou připravena pro osazení oken. Velké plochy pak pro vjezdové a vchodové dveře, které budou taktéž prosklené. Stažení střešní konstrukce provedeme doplněním ocelových táhel.

 

Přípravné, terénní, a ostatní stavebně technické práce si prohlédněte zde →
1. stavba: „Srubová stavba za použití krátkých výřezů.“ Průběh stavby si prohlédněte zde →
2. stavba: „Srub s řemeslně vyráběnou konstrukcí.“ Průběh stavby si prohlédněte zde →
3. stavba: „Hrázděná stodola s oboustranným, prkeným opláštěním.“ Průběh stavby si prohlížíte