RDdřevo | Habrovou předsíní k habrovým schodům
7143
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-7143,ajax_leftright,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Habrovou předsíní k habrovým schodům

o realizaci

 

Schody mezonetového bytu s klidnou krásou masivního habru.
Při rekonstrukci bytu přestavěného na mezonetový prostor vyvstal úkol vytvořit schodiště. Tam, kde jsou příčky místností ve svislé rovině nad sebou celým domem to nebývá problém. Zde byla skutečnost jiná. Pod zamýšleným ramenem schodů byla veliká místnost spodního bytu. Konstrukci tvoří ocelový překlad, nosník konstrukce podlahy horního poschodí. Ten vynáší ocelová táhla určená pro upevnění svařence úhelníků určeného k položení a zajištění nášlapů. Na protilehlé straně – nosné, cihlové zdi, je kotven druhý svařenec. Pravá schodnice je vložena mezi stěnu a svařenec. Další postup práce pokračuje připasováním nášlapů jednotlivých schodů. Schod – nášlap a podstupnice je jedním kusem. V místě u schodnice je korpus schodu vykloněn o 10 stupňů od cihlové stěny. Výstupem po schodišti se jednotlivé stupně v šířce zužují. Nedochází tak k pocitu sevřeného prostoru.

K opačné, boční hraně schodového korpusu je připevněn dýhovaný panel končící pod stropem. Ten tvoří boční stěnu ramene schodů. Rameno schodiště pokračuje dvojúrovňovou podestou, na kterou navazují poslední tři nášlapy půdorysně ve stejném úhlu k protější stěně. Mezi táhly s kapotáží, pod celým ramenem schodiště vznikl prostor, který byl už od počátku určen pro ukládání věcí. Po ukončení prací se zákazník rozhodl, že místo využije na malou, příruční dílnu. Zdánlivě jednoduchý popis práce a vzhledově čisté provedení vyžadovalo řemeslný fortel a pochopení záměru projektanta. Chyba nepřipadala do úvahy.

Atypické schody vyžadují atypické zábradlí.
Nezbytnou součástí schodiště je zábradlí. Nejednalo se o pouhé upevnění madla nad dlouhým ramenem schodů, ale také o bezpečnou zábranu na krajích schodišťového zrcadla. Zámečnická konstrukce ze čtvercového profilu je z části odfrézována. Profil masivního zebrána věrně doplňuje chybějící kov. Odstín komaxitu byl zvolen po vzájemné domluvě se zákazníkem. I v tomto případě byla nezbytná souhra našich pracovníků se zámečníky.

Dveře se skleněnými linkami doplňují obklad stěn.
Stěnu předsíně lemuje obklad dýhovanými panely. Součástí zdánlivě jednolité plochy je šatní skříň a dveře do WC. Vše lícuje. Do obytných pokojů se vstupuje posuvnými dveřmi. Trojici dveří sjednocují linky skleněných výplní. Vrstvené, tabulové sklo tvoří třpytivý detail v jinak klidných, čistých plochách pohledového habru. Do připravených otvorů jsou vloženy bloky vrstvených skel zajištěné z rubové – zadní strany habrovou lištou. Designový detail vyžaduje opatrný a pečlivý přístup při dokončování. Do předsíně tak proniká denní světlo dveřmi z uzavřených pokojů. Z masivního habru je i schod do jedné z místností. Za těmito posuvnými dveřmi pokračuje habr na dveřích stěny šatních skříní, doplněných o otočné zrcadlo.

Rubriky
Bytové interiéry, Realizace