RDdřevo | Od záměru, přes studii k projektu a stavbě.
1873
post-template-default,single,single-post,postid-1873,single-format-standard,ajax_leftright,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Od záměru, přes studii k projektu a stavbě.

13 Úno Od záměru, přes studii k projektu a stavbě.

Dostatečně velký pozemek, na okraji lesa, v sousedství čisté přírody chráněného území. Ten, kdo nestaví poprvé, ten je v předstihu v tom, jaké má představy pod pojmem zdravý, životní styl. Tyto představy mohou vycházet z některých negativních vlivů klasických domů.
První jednání, informace, že se naší činností pohybujeme v oblasti, kterou zákazník hledá. . . rovná se : zadání pro vypracování studie. Jedna stavba s garážovým staním a privátem pro návštěvy, druhá určená pro rodinu. Doplnění přírodně koncipovaného prostoru má tvořit „stodola“ s hernou pro děti, altán s posezením a zvonicí a otevřená terasa s grilem a venkovní kuchyní. Vše formou sroubených staveb. Představa klientů o usazení jednotlivých staveb na pozemku byla součástí zadání.

První stavba nabídne stání pro auta v I.NP. Přesahem střechy kryté, venkovní schodiště, umístěné na vnější plášť budovy šetří prostorové možnosti interiéru. Vzniklá pavlač je orientovaná jižním směrem. Místo pod schodištěm bude příhodné pro uskladnění zásoby palivového dřeva pro krbová kamna. Vnitřní dispozice nabídne vstupní zádveří, obytnou kuchyni s balkónem, dvě ložnice a koupelnu s toaletou.

Druhý dům vychází z požadavku na bydlení na jedné úrovni, s propojením místností na pozemek a venkovní terasu. Hlavní, obytný prostor je otevřený do hřebene střechy a velikými, prosklenými plochami orientován západním směrem. Klidová, obytná část domu s ložnicemi je na jihovýchodní straně domu. Rozčleněním dispozice obvodu stavby se podařilo vytvořit místo pro terasu na jedné straně a ochlazovací bazének sauny na straně druhé. Celý dům bude možné obejít dokola po zpevněných plochách. Pod terasu umístíme sklep pro vinotéku a technologii bazénu. Orientace domu je řešena ve vazbě na průhledy pozemkem k jednotlivým stavbám. Taktéž nepominutelným je situování ve vztahu k energetické náročnosti.

Stodola a altán se zvonicí se svou konstrukcí odklání od klasické sroubené stavby. Snahou záměru je to, aby bydlení a ostatní aktivity, byly odlišené již na první pohled. Nicméně ocelové prvky, výplně z kulatin a obložení stěn stále navazuje na koncepci zdravého pobytu uprostřed přírody. Výrazným, sjednocujícím prvkem všech staveb je přírodní, střešní krytina.